Po zrobieniu zdjęcia (np. aparatem cyfrowym) negatywu czarno białego otrzymujemy oczywiście obraz który nie jest pozytywem do finalnego oglądania. Musimy zatem taki obraz odwrócić. Kroki postępowania sa następujące:
1. Ponieważ rzadko który aparat robi zdjęcia od razu w przestrzeni czarno-białej zaczynamy od ustalenia balansu bieli. W tym celu chwytamy próbnik koloru białego (neutralnego) i chwytamy kolor biały, np. z ramki wokół podświetlenia klatki
2. Następnie kadrujemy obraz eliminując zbędne krawędzie
3. Dalej odwracamy obraz. Przechodzimy do opcji Tone Curve, sprawdzamy czy Point Curve jest ustawione na Linear i przekładamy linię aby rosła w odwrotną stronę (czyli nie z lewa na prawo tylko z prawa na lewo)
4. Teraz dla pewności konwertujemy obraz na czarno-biały wybierając zakładkę Treatmet / Black & White
5. Dwa ostatnie kroki najlepiej zapisać w postaci Preset-u aby później wystarczyło nacisnąć jedną pozycję menu.
Problem jaki napotkamy przy tej metodzie wywoływania, koniecznej po skanowaniu negatywu bez obróbki np. oprogramowaniem skanera, jest rozpoznawanie twarzy przez Lightroom. Widząc "wywołany" negatyw i jak najbardziej znajomą twarz możemy się spodziewać, że LR rozpozna automatycznie osoby, które wcześniej z łatwością rozpoznawał. Niestety tak nie jest. LR rozpoznaje twarze analizując pierwotne zdjęcie przed jakąkolwiek obróbką. Zatem nie rozpozna twarzy. Jeżeli natomiast wyeksportujemy plik po obróbce i zaimportujemy go do biblioteki LR to oczywiście twarz zostanie rozpoznana bez najmniejszego problemu.
Z oczywistych względów nie radzę także aby ręcznie przypisywać twarze do osoby - bo tak naprawdę przypiszemy wtedy negatyw tej twarzy i dostarczymy LR mylących danych.
Zapisanie ustawień jako preset w module Development ma jeszcze jedną zaletę. Ja czasami mam duże problemy z rozpoznaniem obiektów i osób na negatywie. Wystarczy jednak najechać na preset myszką aby mieć podgląd jak będzie wyglądało zdjęcie po jego kliknięciu. Szybka i przydatna metoda podglądu pozytywu niezależnie co z nim dalej zrobimy - np wywołamy przy użyciu Negative Lab Pro

Możesz także zobaczyć ...

Back to Top